Search

Plenery fotograficzne

Cały tydzień z fotografią

Czas spędzony na współpracy z doświadczonymi artystkami i artystami. Praca i rozmowy od świtu do nocy, a czasem do rana w towarzystwie pasjonatów i pasjonatek fotografii takich jak Ty. W ciągu dnia odbywają się warsztaty, a wieczorem wykłady i spotkania autorskie. Pod koniec tygodnia organizujemy prezentacje efektów naszej pracy warsztatowej, a dyplomanci Szkoły Karola zapraszają na wernisaż wystawy dyplomowej. Zobacz filmiki z poprzednich plenerów, poznaj prowadzących warsztaty, zobacz galerię zdjęć i przeczytaj opinie uczestników. Plener odbywa się w urokliwym Sokołowsku w Sudetach Środkowych.

plener Łeba / 2021

Odtwórz wideo

plener Sokołowsko/ 2022

Odtwórz wideo

Dlaczego warto tu być:

Warsztaty "My o fotografii"

Intensywny weekend fotograficzny

Warsztaty trwają przez weekend i odbywają się we Wrocławiu. W trakcie warsztatów  poznasz opinie innych osób na temat swojej fotografii. Zabierz ze sobą zdjęcia na papierze, by rozłożyć je na stole i usłyszeć, co inni o nich myślą. Dowiesz się, co w Twojej fotografii jest czytelne i atrakcyjne dla innych, a co niezrozumiałe i nad czym warto jeszcze popracować. Oprócz uczestnictwa w bloku omówień fotografii weźmiesz udział w spotkaniach i warsztatach z uznanymi i doświadczonymi artystami/artystkami posługującymi się obrazem fotograficznym.

Warsztaty Wrocław / 2021

Odtwórz wideo

Warsztaty Wrocław / 2022

Odtwórz wideo

Dlaczego warto tu być:

WYKŁADOWCY

Agnieszka Pajączkowska

kuratorka, edukatorka wizualna

Kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, twórczyni pracująca ze społecznością, kuratorka, edukatorka wizualna, autorka projektu i książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny” (Wyd. Czarne). Obecnie pracuje nad projektem wizualno-literackim dotyczącym historii fotografii na wsi.

dr Maciej Bączyk

artysta multimedialny

Zajmuje się dźwiękiem i obrazem, zarówno w praktyce jak i w teorii. Nagrywa płyty i koncertuje od 1999 roku z zespołami: AGD, Robotobibok, Małe Instrumenty, a obecnie Pin Park i Kristen. Równolegle rozwija projekty w obszarze wielu mediów i na ich przecięciu: malarstwo, film eksperymentalny, instalacja, sound art. Preferuje tradycyjne, analogowe techniki pracy. Pracuje na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu jako laborant i wykładowca.

Anna Kutera

Artystka multimedialna

Artystka multimedialna posługująca się fotografią, filmem, wideo, malarstwem, instalacją i sztuką performance. W latach 1975–1980 współprowadziła Galerię Sztuki Najnowszej we Wrocławiu. Od 1975 roku współorganizowała międzynarodowy ruch sztuki kontekstualnej, która rozszerzała pojęcia i schematy dominującego wówczas konceptualizmu. W 2022 r. cyklem wystaw w polskich galeriach obchodzi 50-lecie pracy twórczej.

dr Adam Sobota

Historyk sztuki, kurator

Historyk sztuki, kurator, w latach 1973-2018 kustosz zbiorów fotografii w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Specjalizuje się w historii fotografii i problematyce nowych mediów. Autor znakomitych opracowań, artykułów oraz książek m.in. "Szlachetność Techniki. Artystyczne dylematy fotografii w XIX i XX wieku" (2001), "Konceptualność fotografii" (2004), katalogu zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu "Fotografia"(2007).

Krzysiek Orłowski

fotograf, edytor, wydawca

Autor licznych publikacji realizowanych w duchu self-publishing. Absolwent Wyższej szkoły Fotografii "Afa" we Wrocławiu i Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie. Założyciel wydawnictwa i biblioteki Zinteka.

Jacek Jaśko

Fotograf, dziennikarz

Autor wystaw i tekstów o fotografii. Związany z Karkonoszami i Jeleniogórskim środowiskiem fotograficznym. Laureat nagród Miedzynarodowego Biennale Fotografii Górskiej. Swoje prace wystawiał m.in. w Aarhus, Berlinie, Hünfeld, Monschau, Weisswasser i Görlitz. Prace w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Hunfeld, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Śląskim w Görlitz oraz w zbiorach prywatnych. Od 2019 r. mieszka w Pradze.

dr Karol Krukowski

Fotograf, nauczyciel fotografii

Od 2019 roku prowadzi własną szkołę – Szkoła Karola. Zajmuje się relacją fotografii z tekstem, fenomenem genius loci i strategiami wydawniczymi. W 2021 roku na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu obronił doktorat, którego częścią praktyczną była książka Pręgierz. Poza pracą pedagogiczną i artystyczną, zajmuje się kolekcjonowaniem sztuki.

Paweł Sokołowski
Michał Sitkiewicz

Fotografowie

Znawcy fotograficznych technik szlachetnych takich jak: dagerotypia, mokry kolodion, cyjanotypia, talbotypia. Od 2012 współtworzą projekt Street Collodion Art, w ramach którego w technice mokrego kolodionu portretują mieszkańców w centrach europejskich miast. Realizują także indywidualne projekty artystyczne i edukacyjne.

Agata Grzych

fotografka, animatorka kultury, dziennikarka

Jest kuratorką ponad 50 wystaw we współpracy z BWA Wrocław, Galeria Entropia, Tiff Festival, oraz we własnej galerii „Galeria u Agatki”. Uczestniczka Fotofestiwalu w Atenach, Miesiącu Fotografii w Bratysławie, Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi. Prowadzi audycję o sztuce współczesnej „Artefakty” w radiu Luz. W swojej twórczości podejmuje tematy związane z religijnym kiczem.

Łukasz Kania

drukarz

Drukarz, ramiarz i specjalista od zarządzania barwą. Prowadzi pracownię druku i oprawy muzealnej CMC Photo we Wrocławiu. Absolwent Studium Fotografii PHO-BOS we Wrocławiu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (UAP).

Galeria zdjęć

PLENER SOKOŁOWSKO

Warsztaty

Opinie o warsztatach i plenerach

Najważniejsze dla mnie było to jak się czułem po powrocie. Ten dziwny stan miliona nowych pomysłów na zdjęcia w jednym momencie, sprawiał że byłem dosłownie oderwany od rzeczywistości. Wystarczyło wziąć do ręki aparat lub telefon, żeby rozładować to napięcie. Nigdy wcześniej, nie doświadczyłem takiego uczucia i żeby się upewnić, że to nie był jakiś majak, sprawdzę to również w tym roku i pewnie w kolejnym…
Łukasz Rutkowski
logistyk
Obcowanie z takimi artystkami jak Anna Kutera, to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Praca z wyśmienitą kuratorką Agnieszką Pajączkowską, czy wielogodzinne rozmowy nie tylko o fotografii z Maćkiem Bączykiem, to niezapomniane przeżycie. To wszystko przyprawione lekko złośliwymi, ale celnymi i wspierającymi wrzutkami naszego Psora prowadzącego, Karola Krukowskiego. Jedyny taki plener.
Anita Rusin
rękodzielniczka
Plener w Sokołowsku to wspaniałych 7 dni, które miały bardzo szybko. Bardzo dużo bardzo ciekawych zajęć. Wykłady, warsztaty, dyskusje przy piwie. Jadąc tam nie spodziewałem się, że zajęcia będą tak intensywne. Świetni ludzie. Cały tydzień od rana do wieczora z fotografią. Niby można zwariować, ale nie w takim towarzystwie.
Waldek Radecki
kupiec
Plener w Sokołowsku i wernisaż wystawy dyplomowej był wystrzałem wszystkiego co dobre i nagromadzone przez dwa lata nauki. Wielką dawką endorfin, uśmiechami ludzi, słowami zachwytu, czystym szaleństwem. Podróżą po nieodkrytej wcześniej radości z tego, co niesie dzielenie się własną sztuką.
Kasia Stryczyńska
product manager
Jest to nieodłączny element edukacji, warsztaty i wykłady twarzą w twarz są uzupełnieniem wiedzy zdobywanej w ciągu roku s Szkole Karola. Jest oczywiście miła i koleżeńska atmosfera ale przede wszystkim zdobywanie kolejnej wiedzy.
Daniel Herkt
budowlaniec
Karol zaprasza na plener ludzi wyjątkowych - dzielących silną pasję do fotografii. Okazało się, że wspólna praca, wykłady i rozmowy niemal 24/7, to za mało. Chcemy więcej! Szczególnie tradycyjnych technik fotografii.
Magdalena Niezabitowska-Krogulec
dziennikarka

Często zadawane pytania - FAQ

Weekendowe warsztaty odbywają się we Wrocławiu. Tygodniowy plener w Sokołowsku koło Wałbrzycha.

Bez względu na stopień zaangażowania w fotografię, odnajdziesz się na pewno.

Wielu uczestników podkreśla, że od razu czuli się bezpiecznie mimo tego, że dopiero zaczynali. Pamiętaj, że osoby, które nie ma dużego doświadczenia często patrzą świeżo i ich zdanie jest bezcenne, a techniki nauczymy się razem.

Ceny za każdym razem są inne, ze względu na różne koszty organizacji.
Średnio weekend we Wrocławiu to około 400 zł, tygodniowy plener w Sokołowsku to 1600 zł + nocleg i wyżywienie.

Nie musisz mieć własnego sprzętu, ale jeśli  masz możliwość pożyczyć aparat od znajomych, zrób to.

We Wrocławiu nocleg i posiłki organizujesz we własnym zakresie. 

Na plenerze ja organizuję nocleg i wyżywienie, Ty tylko to opłacasz.

Tak. Pamiętaj podać dane w trakcie rejestracji i dla pewności napisz mi mail z prośbą o fakturę.

Proszę byś opłacił(a) cały plener lub warsztat. Stopień zaangażowania zależy od Ciebie. 

Tak. Moi uczniowie są dla mnie bardzo ważni, dlatego mają pierwszeństwo rejestracji. 

Zapisz się do newslettera by nie przegapić zapisów do Szkoły Karola we wrześniu.

Ośrodek Radosno w którym śpimy jest cały zarezerwowany dla uczestników.
W Sokołowsku jest duża baza noclegowa, na pewno znajdziesz coś dla swoich bliskich.

W takim wypadku zarezerwuj sobie wcześniej jeden z wielu dostępnych pokoi w Sokołowsku. Posiłki nadal możesz jeść z nami w Ośrodku Radosno.

Tak, to jest możliwe. Możesz wykupić śniadania i obiady, lub tylko jeden z tych posiłków.

Tak, istnieje taka możliwość. Zaznaczysz to w formularzu zapisu.

CHCESZ WIEDZIEĆ KIEDY BĘDĄ ZAPISY?

zapisz się do newslettera





Zapisz się na Newsletter

i nie przegap żadnej informacji o warsztatach​