Search

Tak było w 2022:

Plener Festiwal – rozumieć fotografię

nowe wydarzenie fotograficzne na Dolnym Śląsku.

Sokołowsko, 5-7 sierpnia 2022.

Jeżeli interesujesz się fotografią, to z pewnością zadajesz sobie pytania o to: jak działa obraz fotograficzny? Co to znaczy, że fotografia jest sztuką? Czym jest cykl, wypowiedź, narracja fotograficzna? Czy fotografia ma swój język i jak on brzmi? Poszukiwanie odpowiedzi na te pytania stały się pretekstem do powstania tego festiwalu.

Plener Festiwal – rozumieć fotografię powstał z myślą o osobach, które chcą lepiej rozumieć medium fotograficzne: lubią fotografować, uczą się fotografii, oglądają ją na wystawach, w albumach, internecie i prasie.

Festiwal zaprasza, aby w fotografii zobaczyć medium, które pozwala opowiadać historie, przeżywać emocje i dzielić się różnymi punktami widzenia. Pozwala tworzyć sztukę, aby lepiej zrozumieć siebie, innych i rzeczywistość.

Plener Festiwal – rozumieć fotografię to trzy dni wypełnione fotografią: cztery wystawy, spotkania, oprowadzania, wykłady mistrzowskie, warsztaty i przegląd portfolio odbędą się w dniach 5-7 sierpnia w Sokołowsku. Przestrzenie Laboratorium Kultury, Kina Zdrowie, a nawet ulica Główna ciągnąca się przez całe miasto, staną się przestrzeniami prezentowania i działania z fotografiami.

Twórcy prezentujący swoje prace i doświadczenia podczas Festiwalu, to zarówno dojrzali, wybitni artyści i artystki, jak również fotografowie i fotografki, którzy pierwszy raz skonfrontują swoją twórczość z publicznością. Widzowie, którzy uczą się fotografii i chcą pogłębić swoje umiejętności, zostaną zaproszeni „na zaplecze” prezentowanych wystaw i cykli. Wszystkie wydarzenia więc będą miały walor edukacyjny.

Celem Festiwalu jest wsparcie osób praktykujących tworzenie i oglądanie fotografii artystycznej, w jej lepszym rozumieniu. Właśnie „rozumieniu”, a nie „zrozumieniu”, bo to proces, który trwa i zmienia się wraz z samym medium.

Organizatorem festiwalu jest  Karol Krukowski (Karol o fotografii) we współpracy
z Fundacją Sztuki Współczesnej IN SITU prowadzącą Sokołowsko Laboratorium Kultury.

karolofotografii.pl
http://www.sokolowsko.org

Podstawowe InformacJE

Gdzie i kiedy?
Plener Festiwal – rozumieć fotografię
odbywa się w Sokołowsku koło Wałbrzycha w dniach 5-7.08.
W Sokołowsku znajdują się sklepy, kawiarnie i restauracje. Wejście na wystawy
i wydarzenia jest bezpłatne. Na przegląd portfolio i spacer fotograficzny obowiązują wcześniejsze zapisy online.

Jak dojechać?
Jeśli nie jedziesz do Sokołowska samochodem, pierw musisz się dostać do Wałbrzycha.
Z Wałbrzycha do Sokołowska jedzie miejski autobus nr. 15 z przystanku Nowy świat – Plac Grunwaldzki (godz: 5:31, 15:00, 17:00 i 19:51). Możesz także skorzystać z prywatnych busów (płatność gotówką).

Nocleg
Nocleg organizujesz we własnym zakresie. Polecamy prywatne kwatery w Sokołowsku, Kowalowej, Mieroszowie i Łącznej. Możesz też mieszkać w dalszej odległości i dojeżdżać. Kwatery znajdziesz na booking i airbnb. W Sokołowsku nie ma pola namiotowego.

Wyżywienie
W Sokołowsku oferta gastronomiczna, nie martw się o posiłek. Szczególnie polecamy doskonałe obiady i śniadania, także dla wegetarian w ośrodku Radosno
https://www.facebook.com/radosno.sokolowsko

Udział w Plener Festiwal – rozumieć fotografię jest bezpłatny.

Klub Festiwalowy znajduje się w Kinie Zdrowie. Znajdziecie tam:

  • punkt informacyjny,
  • sklep festiwalowy,
  • możliwość zakupu katalogu wystawy „Biała kartka”,
  • kawiarnia,
  • miejsce do rozmów o fotografii i nie tylko

Partnerzy

sokolowsko

Harmonogram

Piątek, 5 sierpnia 2022.

18:00 „Dyplomy” wernisaż wystawy / otwarcie festiwalu (sala Multimedialna w Laboratorium Kultury prowadzonym przez Fundację In Situ)

21:00 Pocket Cinema, Maciek Bączyk i Agnieszka Jarząb (Kino Zdrowie)

Sobota, 6 sierpnia 2022.

11:00-13:00 Spacer fotograficzny z Jackiem Jaśko (Kino Zdrowie)

11:00-13:00 Przegląd portfolio – Monika Szewczyk-Wittek, Karol Krukowski, Krzysiek Orłowski, Agnieszka Pajączkowska, Agata  Grzych

14-15:30 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Dyplomy” (sala Multimedialna w Laboratorium Kultury prowadzonym przez Fundację In Situ)

16:00 „Fotografie – wybór” Jaroslav Benes, wernisaż wystawy (baszta w Laboratorium Kultury prowadzonym przez Fundację In Situ)

17:00 Spotkanie mistrzowskie z Joanną Helander . Pokaz slajdów. Prowadzenie: Monika Szewczyk-Wittek 

18:00 „Biała kartka” wernisaż wystawy – (Kino Zdrowie)

20:00 wieczór Kino Zdrowie w klubie festiwalowym (Kino Zdrowie)

Niedziela, 7 sierpnia 2022.

11:00-12:30 Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” Spotkanie z autorką książki Moniką Szewczyk-Wittek  (sala Multimedialna w Laboratorium Kultury prowadzonym przez Fundację In Situ)

13:00-14:30 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Biała kartka”

15:00 – 16:00 Spotkanie mistrzowskie z Jaroslav Benes na wystawie „Fotografie – wybór”, Jaroslav Benes i Adam Sobota
(sala Multimedialna w Laboratorium Kultury  prowadzonym przez Fundację In Situ)

16:30 – Fotografia grupowa – Kino Zdrowie – koniec festiwalu

Wystawy


„dyplomy"

sala Multimedialna w Laboratorium Kultury prowadzonym przez Fundację In Situ

Wystawa absolwentów i absolwentek Szkoły Karola. Dyplomy zawsze są świeże. Pierwszy cykl, pierwsza zakończona wypowiedź, pierwsza sytuacja spotkania z odbiorcą. Studenci pracowali nad zestawami dyplomowymi przez ostatni rok pod okiem trójki kuratorów: Karol Krukowskiego, Agnieszki Pajączkowskiej i Macieja Bączyka.

W wystawie udział biorą: Anita Rusin, Michał Lewandowski, Waldemar Radecki, Andrzej Stefaniak, Michał Kruk, Agnieszka Krzyżanowska-Adamska, Magdalena Niezabitowska-Krogulec, Paweł Konopka, Dawid Szymański, Katarzyna Kosakowska, Paweł Marszałek, Piotr Burdach, Łukasz Rutkowski, Klaudia Majewska, Anna Bojańczyk, Beata Dalla Valle, Sylwia Masłowska.

fot. Sylwia Masłowska

„Biała kartka”

wystawa zbiorowa, kuratorzy: Karol Krukowski, Agnieszka Pajączkowska

Czyli wystawa o różnych sposobach rozumienia fotografii. Codzienny, banalny przedmiot – wyrwana z notesu, włożona do drukarki, wyjęta z koperty. Siedmioro twórców podjęło wyzwanie, aby zinterpretować „białą kartkę"
w autorskich projektach fotograficznych. Powstały realizacje m.in.
o poszukiwaniu ciszy, komunikacji w przestrzeni publicznej, o potrzebie protestu, poczuciu zagrożenia, a nawet cykl inspirowany fotografią kryminalistyczną.

Wystawa zbiorowa, kuratorzy: Karol Krukowski, Agnieszka Pajączkowska.
W wystawie udział biorą: Oliwia Jakiel, Justyna Rochon, Daniel Herkt, Patryk Janota, Natalia Borkowska, Tomasz Jasiński, Maciej Stachowiak, Artur Panczakiewicz.

fot. Oliwia Jakiel

„Fotografie – wybór” Jaroslav Benes

baszta w Laboratorium Kultury prowadzonym przez Fundację In Situ

Indywidualna wystawa nestora czeskiej fotografii, współzałożyciel grupy „Český dřevák”, której nazwa pochodzi od wielkoformatowych drewnianych kamer używanych przez członków grupy. Zobaczymy klasyczne stykówki 18x24.

Doświadczymy kontaktu z doskonałym obrazem, realizowanym tradycyjną techniką halogenosrebrową. Uczta bez pośrednictwa monitora. Dotkniemy materialności medium fotograficznego. Wprowadzenie do wystawy wygłosi dr Adam Sobota, historyk, kurator, autor tekstów o twórczości Benesa.

fot. Tomáš Rasl / Jaroslav Benes

„Zobaczyć Sokołowsko”

wystawa plenerowa – ulica Główna

Fotografować w plener chodzimy by zrealizować jakiś cel, temat, lub by spontanicznie reagować na to co przyniesie nam rzeczywistość. Jacek Jaśko prowadząc czterodniowe warsztaty, poprzedzające Festiwal, pracował z grupą fotografów nad metodą i celem i powodem spacerowania z aparatem. Na plenerowej wystawie rozwieszonej na płotach i w oknach wzdłuż ulicy Głównej, zobaczymy efekt realizacji tematów i fotograficznych i spontanicznych poszukiwań. Wystawie towarzyszy makieta publikacji wykonana przez uczestników warsztatów pod okiem Krzyśka Orłowskiego.

fot. Agnieszka Szeffel

Wydarzenia

Spotkanie mistrzowskie z Joanną Helander

Jak fotografować, po co, jaką fotografia ma sprawczość, jaki ma wpływ na biografię, jak fotografia wychodzi poza samą siebie, jak działa na pograniczu innych sztuk. Pokaz slajdów. Prowadzenie: Monika Szewczyk-Wittek

Pocket Cinema, Maciek Bączyk i Aga Jarząb

Projekt oparty na rzutnikach slajdów z epoki analogowej, dawniej znanej jako Lanterna Magica. Projektory, modyfikowane przez urządzenia obrotowe, wyświetlają specjalnie zaprojektowane slajdy połączone z dodatkowymi kształtami i kolorami. Efekt świetlny często łączony jest z animowaną cyfrową. Uczta wizualna na żywo.

Spotkanie autorskie z Moniką Szewczyk-Wittek o książce „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”

Spotkanie mistrzowskie z Jaroslav Benes na wystawie „Fotografie – wybór”

Oprowadzanie kuratorskie: „Dyplomy” - siedemnaścioro autorów i autorek wraz kuratorami

Oprowadzanie kuratorskie: „Biała kartka” - ośmioro autorów i autorek wraz z kuratorami

Działania

„Zobaczyć Sokołowsko”

Obowiązują zapisy

Plenerowy warsztat fotograficzny z Jackiem Jaśko (praca z codziennością, przeszłością, przestrzenią publiczną Sokołowska. Ulice, które kształtowały Kieślowskiego, historie, które zainspirowały Olgę Tokarczuk. Mieszkańcy, detale, widoki, zaułki, spotkanie miasta z przyrodą, historia uzdrowiskowa, historia poniemiecka.

Przegląd portfolio

Obowiązują zapisy

Monika Szewczyk-Wittek, Krzysiek Orłowski, Agata Grzych, Agnieszka Pajączkowska, Karol Krukowski. 20 minut na osobę, okazja do rozmowy o własnych zdjęciach jeden na jeden. Uczestnicy są proszeni o przygotowanie maksymalnie 20 fotografii w cyklach. Link do rejestracji znajdziesz w zakładce AKTUALNOŚCI

„Zrób pocztówkę z Sokołowska”

Obowiązują zapisy

Remix fotograficznych ścinków z ciemni fotograficznej, praca z kolażem, możliwość wykonania własnej foto-pocztówki z Sokołowska. Na miejscu znajdziesz czyste kartki pocztowe, przybory plastyczne i odpadki z ciemni fotograficznej. Wykonasz unikatową pocztówkę z Sokołowska. Działanie dla dorosłych i dzieci.

biogramy

Karol Krukowski

Twórca festiwalu i założyciel fotograficznej szkoły pod nazwą Szkoła Karola. Fotograf i nauczyciel fotografii. Zajmuje się relacją fotografii z tekstem, fenomenem genius loci i strategiami wydawniczymi. W 2021 roku na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu obronił doktorat, którego częścią praktyczną była książka Pręgierz. Poza pracą pedagogiczną i artystyczną zajmuje się kolekcjonowaniem sztuki.

Joanna Helander

Fotografka, reżyserka filmów dokumentalnych, pisarka i tłumaczka. Znana dokumentalistka życia codziennego w PRL-u oraz autorka filmowych i fotograficznych portretów przedstawicieli polskiej kultury. Mieszka i pracuje w Göteborgu oraz Krakowie.

Jaroslav Benes

Nestor czeskiej fotografii, współzałożyciel grupy „Český dřevák”, której nazwa pochodzi od wielkoformatowych drewnianych kamer używanych przez członków grupy. Jest autorem licznych wystaw indywidualnych, bierze udział w wystawach zbiorowych. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych oraz w zbiorach prywatnych m.in. w Pradze, Paryżu, Huston, Wrocławiu i Tokyo.

Monika Szewczyk-Wittek

Fotoedytorka, wykładowczyni, koordynatorka projektów związanych z fotografią. Koordynatorka projektu Archiwum Cyfrowe TR Warszawa. Autorka licznych wywiadów prasowych i radiowych z twórcami związanymi ze sztukami wizualnymi. Recenzentka na przeglądach portfolio m.in. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Zasiadała w jury licznych konkursów fotograficznych. Prowadzi zajęcia z edycji fotografii oraz konwersatorium „Etyka w fotografii” w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Fundatorka i Członkini Zarządu Fundacji Powiększenie. Prywatnie matka, żona i miłośniczka literatury faktu.

Jacek Jaśko

Fotograf, dziennikarz, autor wystaw i tekstów o fotografii. Związany z Karkonoszami i jeleniogórskim środowiskiem fotograficznym. Laureat nagród Międzynarodowego Biennale Fotografii Górskiej. Swoje prace wystawiał m.in. w Aarhus, Berlinie, Hünfeld, Monschau, Weisswasser i Görlitz. Prace w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Hunfeld, Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Śląskim w Görlitz oraz w zbiorach prywatnych. Od 2019 r. mieszka w Pradze.

Adam Sobota

Historyk sztuki, kurator, w latach 1973–2018 kustosz zbiorów fotografii w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Specjalizuje się w historii fotografii i problematyce nowych mediów. Autor znakomitych opracowań, artykułów oraz książek m.in. "Szlachetność Techniki. Artystyczne dylematy fotografii w XIX i XX wieku" (2001), "Konceptualność fotografii" (2004), katalogu zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu "Fotografia"(2007).

Agnieszka Pajączkowska

Kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, twórczyni pracująca ze społecznością, kuratorka, edukatorka wizualna, autorka projektu i książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny” (Wyd. Czarne). Obecnie pracuje nad projektem wizualno-literackim dotyczącym historii fotografii na wsi.

Maciej Bączyk

Zajmuje się dźwiękiem i obrazem zarówno w praktyce, jak i w teorii. Nagrywa płyty i koncertuje od 1999 roku z zespołami: AGD, Robotobibok, Małe Instrumenty, a obecnie Pin Park i Kristen. Równolegle rozwija projekty w obszarze wielu mediów i na ich przecięciu: malarstwo, film eksperymentalny, instalacja, sound art. Preferuje tradycyjne, analogowe techniki pracy. Pracuje na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu jako laborant i wykładowca.

Agata Grzych

Fotografka, animatorka kulturym, dziennikarka. Jest kuratorką ponad 50 wystaw we współpracy z BWA Wrocław, Galeria Entropia, Tiff Festival, oraz we własnej galerii „Galeria u Agatki”. Uczestniczka Fotofestiwalu w Atenach, Miesiącu Fotografii w Bratysławie, Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi. Prowadzi audycję o sztuce współczesnej „Artefakty” w radiu Luz. W swojej twórczości podejmuje tematy związane z religijnym kiczem.

Aga Jarząb

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, gdzie pracuje jako adiunkt w Katedrze Sztuki Mediów. Jej prace znajdują się w kolekcji Dolnośląskiej Zachęty Sztuk Pięknych. Jest autorką filmów animowanych i eksperymentalnych, które były pokazywane i nagradzane na wielu festiwalach w kraju i za granicą. Jest współzałożycielką duetu audiowizualnego kino MANUAL.

Bądź na bieżąco

zapisz się do newslettera