O szkole Karola

Szkoła Karola to miejsce dla osób, poszukujących swojego języka wypowiedzi poprzez fotografię. Chcących tworzyć, potrzebujących pomocy w uporządkowaniu dotychczasowej wiedzy, lub czujących, że po dojściu do jakiegoś etapu stoją w miejscu.
Osób, które szukają zaufanej społeczności, merytorycznej rozmowy, inspiracji, celu bądź metod jego realizacji.
Ofertę szkoły i link do zapisów wysyłam we wrześniu. By nie przegapić zapisów zapisz się do newslettera.

Zobacz trzy filmiki, w których wyjaśniam, czym jest i jak działa Szkoła Karola. Dowiesz się, co o szkole mówią jej uczniowie i uczennice.

Z tego filmu dowiesz się czym jest Szkoła Karola

Odtwórz wideo

Dlaczego warto tu być?

JAK TO DZIAŁA

Siłą Szkoły Karola są jej uczennice i uczniowie oraz doświadczeni prowadzący. Głos i opinia każdej osoby jest tak samo ważna
i wysłuchana.

Z tego filmiku dowiesz się jak działa Szkoła Karola

Odtwórz wideo

Dlaczego warto tu być:

Opinie o szkole Karola​

Posłuchaj i przeczytaj, co o szkole mówią jej uczniowie i uczennice.

Odtwórz wideo
Nie jestem po studiach artystycznych, brakowało mi innego spojrzenia na fotografię. Wszystko, czego nauczyłem się z książek i poradników, przestało być wystarczające. Stałem w miejscu. Szkoła Karola, dzięki wiedzy wykładowców i byciu w grupie innych poszukujących osób, dała mi możliwość rozwoju artystycznego.
Daniel Herkt
budowlaniec
To szkoła fotograficznego dojrzewania. Czasem było trudno, pojawiło się zwątpienie. Ale teraz gdy już kończę szkołę i robię dyplom, rozumiem fotografię, analizuję ją, tworzę projekty koncepcyjne. Nie boję się iść konsekwentnie swoją drogą, nawet jeśli nie rozumiem jej od razu.
Anita Rusin
rękodzielniczka
Jako absolwentka ASP myślałem, że z fotografii wyciągnęłam już co mogłam. Jednak zajęcia na pierwszym rok cudownie usystematyzowały moją wiedzę. Karol poświęcał moim zdjęciom całą uwagę. Każdemu życzę takiej osoby na swojej edukacyjnej drodze.
Klaudia Majewska
architektka wnętrz
Szkoła Karola to miejsce pełne wsparcia i akceptacji, nauka bez rywalizacji i wyścigów. Wszyscy kochamy fotografię i to nas jednoczy, likwiduje jakieś dziwne ludzkie bariery i daje przestrzeń fotografii w nas i wokół nas, by sobie rosła. W tej atmosferze udało mi się dotrzeć do własnego fotograficznego sedna i nauczyć się mówić po swojemu.
Kasia Stryczyńska
product menager
Znalazłam swój sposób wypowiedzi i stało się to w sposób naturalny i bez przymusu. Prowadzący potrafią odkryć to co jest silną stroną uczestnika zajęć i poprowadzić w odpowiednim kierunku. A wszystko prowadzone w dobrej atmosferze, bez lukru, z pewną dozą pozytywnego szaleństwa i szczerze".
Justyna Rochon
konserwatorka malarstwa
Wspaniałe miejsce, które nie koncentruje się na samej technice, ale na odnajdywaniu i pogłębianiu własnego spojrzenia na fotografię. Różnorodność zajęć i prowadzących na późniejszych semestrach daje prawdziwą szansę na eksperymentowanie i rozwój. Na każdym etapie nauki Karol wspiera i nakierowuje uczestników na nowe rozwiązania. Zapewnia miłe i pełne szacunku miejsce.
Marta Ejsmont
filolożka ukraińska
Wartościowe jest to, że podczas zajęć omawiane są zagadnienia artystyczne na podstawie zdjęć uczestników, a historii fotografii uczymy się ”przy okazji”.
Waldek Radecki
kupiec
Czuję się zaopiekowana i wysłuchana nie tylko przez nauczycieli, ale i innych słuchaczy. Ważne jest także to, że wspieramy się fotograficznie także poza szkołą.
Magdalena Niezabitowska-Krogulec
dziennikarka
Tu nie ma znaczenia czy jesteś początkującym czy profesjonalistą. Każdy chce na nowo odkrywać fotografię dla siebie. Zrozumieć, po co tak naprawdę bierze aparat do ręki. Znalazłem tu na nowo radość z robienia zdjęć.
Łukasz Rutkowski
logistyk

WYKŁADOWCY

Jest nas troje, Karol, Agnieszka i Maciek. Mamy różne doświadczenia pracy z fotografią
i zaplecze naukowe, dzięki temu dostarczamy Wam zróżnicowane treści i pomagamy Wam patrzeć na waszą fotografię z różnych perspektyw. Łączy nas przekonanie, że tworzenie, bez względu na skalę zaangażowania, ma głęboki sens. Wierzymy w edukację artystyczną opartą na relacjach partnerskich i podejściu indywidualnym. Dla naszej trójki towarzyszenie Wam w rozwoju to jednocześnie profesja i radość.

dr Karol Krukowski

Fotograf, nauczyciel fotografii

Fotograf i nauczyciel fotografii. Założyciel Szkoły Karola. Zajmuję się relacją fotografii z tekstem, fenomenem genius loci i strategiami wydawniczymi. W 2021 roku na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu obronił doktorat, którego częścią praktyczną była książka Pręgierz. Poza pracą pedagogiczną i artystyczną, zajmuje się kolekcjonowaniem sztuki. W Szkole Karola prowadzi zajęcia na wszystkich semestrach, pracownię dyplomową oraz kurs master class.

Agnieszka Pajączkowska

kuratorka, edukatorka wizualna

Kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, twórczyni pracująca ze społecznością, kuratorka, edukatorka wizualna, autorka projektu i książki „Wędrowny Zakład Fotograficzny” (Wyd. Czarne). Obecnie pracuje nad projektem wizualno-literackim dotyczącym historii fotografii na wsi. W Szkole Karola prowadzi zajęcia na III semestrze, pracownię dyplomową oraz kurs master class.

dr Maciej Bączyk

artysta multimedialny

Zajmuje się dźwiękiem i obrazem, zarówno w praktyce jak i w teorii. Nagrywa płyty i koncertuje od 1999 roku z zespołami: AGD, Robotobibok, Małe Instrumenty, a obecnie Pin Park i Kristen. Równolegle rozwija projekty w obszarze wielu mediów i na ich przecięciu: malarstwo, film eksperymentalny, instalacja, sound art. Preferuje tradycyjne, analogowe techniki pracy. Pracuje na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu jako laborant i wykładowca. W Szkole Karola prowadzi zajęcia na III semestrze, pracownię dyplomową oraz kurs master class.

Dyplomy

Dobrą praktyką szkół artystycznych jest przygotowanie wystawy dyplomowej przez studentów i studentki ostatniego semestru. Tak jest i w Szkole Karola. Dla większości osób to pierwsza publiczna prezentacja fotografii w galerii, przed szerszą publicznością.

Nad tematem dyplomu, metodą jego realizacji i formą prezentacji pracujemy wspólnie na IV semestrze. Dyplomanci wybierają kuratora/kuratorkę spośród wykładowców szkoły i wspólnie pracują nad dyplomem. To dobra okazja, by zrozumieć, jak powstaje gotowy do ekspozycji cykl fotografii i doświadczyć procesu produkcji wystawy. To wydarzenie będzie istotnym punktem w Waszej artystycznej biografii.
Wystawa “DYPLOMY” otwiera Festiwal Fotografii PLENER w Sokołowsku.

Wystawa DYPLOMY 2021 / Laboratorium Kultury

Oliwia Jakiel / Anna Kondziela / Dorota Gajewska / Maciej Stachowiak / Patryk Janota / Katarzyna Stryczyńska / Justyna Rochon / Krzysztof Małkiewicz / Natalia Borkowska / Robert Kubik / Anna Tarko / Tomasz Jasiński / Dorota Allain / Artur Panczakiewicz/ Marta Ejsmont /Marcin Makarski / Dariusz Dziadek / Daniel Herkt

Często zadawane pytania - FAQ

Najważniejsze jest nastawienie do nauki. Jeśli jesteś osobą chętną do zdobywania wiedzy, to zapewniam, że ewentualne podstawy techniki lub pojęć szybko przyswoisz. Zajęcia są prowadzone tak, aby korzystały osoby na każdym poziomie wiedzy.

Do wykonywania tematów na I i II semestrze wystarczy Ci telefon komórkowy. Oczywiście aparat i dobry obiektyw dają więcej możliwości, ale fotografia ma być pretekstem do rozmowy. Taki banał jak brak aparatu nie może nikogo powstrzymywać przed nauką. Pamiętaj, że aparat zawsze możesz pożyczyć.

Oczywiście. Wszystkie spotkania są dostępne na specjalnej playliście na YouTube.     
          Szkoła jest tak zorganizowana, by każdy mógł, korzystać z niej w dowolnej chwili. 

W ciągu miesiąca od rozpoczęcia zajęć możesz zrezygnować i otrzymać pełen zwrot kosztów.

Tak. Zawsze będziesz mógł/mogła wracać do wszystkich spotkań i innych materiałów udostępnianych w szkole.

Tak, każdy sam decyduje, w jakim stopniu się angażuje. Są osoby, które robią wszystko, a są osoby, które słuchają. Każdy potrzebuje czegoś innego. Ty wiesz najlepiej, co jest dla Ciebie dobre. 

Tak. Szkoła jest online, nie ma granic.

Tak. Pamiętaj, wpisać dane w formularzu rejestracyjnym i wysłać mi mail z prośbą o fakturę.

Nie jestem szkołą w rozumieniu prawa oświatowego więc nie wydaję dyplomu. Jednak prowadzę firmę szkoleniową i mam prawo wystawić potwierdzenie ukończenia kursu fotografii. Takie potwierdzenie jest uznawane przez urzędy pracy, instytucje samorządowe. Jest w pełni wiarygodnym dokumentem potwierdzającym ukończony kurs.

Za pierwszy semestr płatność jest jednorazowa. Płatność w dwóch transzach za semestr, zaczyna się od drugiego semestru. 

Tak. Jeśli w I semestrze skorzystasz z wariantu bez korekt, w II możesz się zdecydować na wariant z korektami.

CHCESZ WIEDZIEĆ KIEDY BĘDĄ ZAPISY?

zapisz się do newslettera